Praha 1 vydírá hlavní město ohledně Nemocnice Na Františku, v září nemusí být na výplaty

Nemocnici Na Františku dojdou v létě provozní prostředky a Praha 1 nemá zajištěné její další financování. Městská část žádá po hlavním městu finance na dokrytí roční ztráty 45-50 mil. korun, věc však provází spory. Po té, co Praha 1 zastavila převod Nemocnice Na Františku na hlavní město Praha a plány na metropolitní zdravotní síť jsou nejasné, je nemocnice opět v ohrožení. O financování nemocnice bude jednat zastupitelstvo Prahy 1 na svém zasedání 16. června.

Provozní ztráta Nemocnice Na Františku se každoročně pohybuje kolem 80-100 milionů korun, přičemž v letech 2018 a 2019 se na dokrytí ztráty podílelo hlavní město Praha částkou 47 milionů korun v roce 2018 a 42 milionů korun ve 2019. Plánované převzetí provozu nemocnice hlavním městem, o kterém bylo jednáno v roce 2019, přispělo ke stabilizaci financí nemocnice i ke snížení provozní ztráty, to je ale nyní pasé. „Na novou vizi metropolitního zdravotnictví slyšely zdravotní pojišťovny uzavřením čtyřleté smlouvy a Nemocnice Na Františku získala záruku rozvoje. Po lednovém „převratu“ na Praze 1 se vztahy mezi městskou částí a hlavním městem zhoršily a spolupráce na provozu nemocnice i jejím financováním vázne, “ popisuje Petr Kučera, zastupitel Zelené pro jedničku.

Na jedné straně změna kurzu nového vedení Prahy 1, které nyní odmítá předat provozování nemocnice hlavnímu městu, ale zároveň postrádá finance na její provoz, na druhé straně nedostatečně formulovaný plán metropolitního zdravotnictví ze strany hlavního města vede k nejistotě. „Nemocnici ohrožují spory o řízení a financování. V roce 2018 se hlavní město vložilo do financování nemocnice s vidinou převzetí řízení nemocnice, to nyní ale padá, přesto chce Praha 1 od hlavního města ještě více peněz než dříve, “ říká Kučera. „Nepřidělit chybějící peníze z rozpočtu Prahy 1 když hrozí, že v září nebude na výplaty, považuji od starosty Hejmy za politikaření a vydírání hlavního města. Obávám se, aby neshody opět nevedly k myšlence předat nemocnici soukromníkovi, “ uzavírá Kučera.

Opozice na úterním zastupitelstvu navrhne, aby Praha 1 ze svého rozpočtu uvolnila 42 milionů korun a tím nemocnici zajistila provozní prostředky.

Příloha:
Zápis č. 1 z  jednání Komise pro zdravotnictví Rady městské části Praha 1