Interpelace: Krátkodobé pronájmy formou airbnb v obecních bytech v domě Václavské náměstí 39

Vážený pane radní Macháčku,

Obracím se na Vás ve věci krátkodobých pronájmů cizincům formou airbnb v obecních bytech v objektu Václavské náměstí 39. V prosinci loňského roku jsem poukázala, že společnost Václavské náměstí 39 (s nejasnou majetkovou strukturou, personálně napojenou na Ivo Rittiga) v bytech, které jí rada přidělila, provozuje tento druh podnikání. Své tvrzení jsem dokázala fotografiemi i informacemi ze serverů nabízejících ubytování. Pan starosta mi písemně odpověděl, že věc prošetří. Na konci ledna jsem dokonce podala bod na zastupitelstvo, tentokrát měli zastupitelé k dispozici i dopis nájemníků a jeden z obyvatel domu na plénu vystoupil, aby popsal situaci v domě. Tehdy jste doslova prohlásil – „nyní se ze strany spoluvlastníka cítíme podvedeni“. Slíbil jste a sám jste se zavázal, že do konce února věc prošetříte a dáte informaci zastupitelům. Očekávala jsem, že předložíte bod na dubnovém zastupitelstvu, to se však nestalo.

Vážený pane radní, jak hodláte řešit tyto situaci, kdy Praha 1 vědomě převedla 11 obecních bytů do správu spoluvlastníkovi nemovitosti (nad rámec jeho podílu) a ten je podpronajímá a následně byty slouží jako krátkodobé apartmány?

Z jakého důvodu vůbec rada rozhodla, aby se byty převedly na tuto firmu, s níž má Praha 1 historicky velmi špatnou zkušenost (toto opakovaně zaznělo na zastupitelstvu a dokonce to bylo údajně důvodem, proč radnice uvažovala o odprodeji svých 7/8 podílu na domě) a která má nejasnou majetkovou strukturu?

Je vám jako radnímu pro majetek známo, že jednatel společnosti Ferdinad Uberall, který na zastupitelstvu v minulosti za firmu běžně vystupoval, je osoba obviněná společně s Ivo Rittigem v kauze dopravních podniků a nově také v kauze 40 milionového daňového úniku a že se oněm již zcela veřejně hovoří jako o Rittigově právníkovi?

Děkuji za odpověď

Kateřina Klasnová

Odpověď má být uveřejněna do 30 dní na webu Městské části Praha 1.

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.