Rozpočet Prahy 1 pro rok 2016: Troje podzemní garáže a neprůhledný outsourcing (tisková zpráva)

Rozpočet Prahy 1 pro rok 2016: Troje podzemní garáže a neprůhledný outsourcing

rozpo

Praha, 15. 12. 2015

V rozpočtové provizoriu Prahy 1, který dnes bude schvalovat Zastupitelstvo, najdeme milionové projekty na podzemní garáže na třech místech Prahy nebo desítky milionů na outsourcing služeb a na propagaci. Na druhou stranu se snižují se výdaje na sociální oblast, bezpečnost a drogovou prevenci. Zastupitelé Zelené pro jedničku rozpočet nepodpoří.

V návrhu rozpočtu první městské části pro rok 2016 se jako každý rok objevují investice, které nikdo se zastupiteli, natož s občany, neprobral a jejichž konečná výše je ve hvězdách. Radnice se do budoucna rozhodla utratit velkou část peněz z rozpočtu na výstavbu podzemní garáží. Ve hře jsou nyní tři projekty – garáže ve Štěpánské 55, na Senovážném náměstí a na Dvořákově nábřeží. Nejblíže realizaci jsou prvně jmenované garáže, které by měly stát okolo 90 milionů korun, přitom nikdo z městské části není schopen říci, komu vlastně budou sloužit. Nejvelkolepější výstavba se ale chystá na Dvořákově nábřeží, jen projekt bude za 1, 5 milionu korun. “Celkovou výši investice nikdo nechce prozradit, ale již před lety se hovořilo o zhruba 150 milionech korun,” upřesnuje Kateřina Klasnová, zastupitelka koalice Zelená pro jedničku. “Proč se rozhodla radnice stát investorem garáží, které bohužel ze zkušenosti počet aut na povrch nezredukují, není jasné,” doplňuje její koaliční kolega Petr Kučera.

“I další rozpočtované položky vzbuzují otazníky o hospodárném nakládání se svěřenými finančními prostředky – např. za outsourcing IT zaplatí obec 23 milionů korun, radnice opět rozhazuje i v tzv. „vnějších vztazích“ – pro rok 2016 se počítá se 13 miliony korun, jen PR bude stát radnici 3, 2 miliony korun, tedy průměrně 260 tisíc měsíčně,” vypočítává Klasnová.

“Rozpočet jako by šel proti zdravému rozumu,” pozastavuje se Kučera, “výdaje na sociální oblast a na bezpečnostní a drogovou prevenci se snižují, což vůbec nekoresponduje s hlasy občanů, když se jich ptáme, co jim na Praze 1 vadí. Příjmy z nájmů nebytových prostor se naproti tomu nemění, i když zažíváme ekonomickou konjunkturu.”

Kontakt:
Petr Kučera, petr.kucera@praha1.cz, 777 965 776
Kateřina Klasnová, katerina.klasnova@praha1.cz, 724 815 124