Naše kandidátka

Představujeme Vám všech 25 kandidátek a kandidátů pro volby do Zastupitelstva městské části Praha 1, které proběhly ve dnech 5. a 6. října 2018:

Petr Kučera

PhDr. Petr Kučera /Zelení/
Kandidát na starostu, opoziční zastupitel (od roku 2015), výzkumník v oblasti urbanismu, bydlení a sociálních vztahů v obcích i na sociálních sítích. Spoluinicioval sběr podpisů k místnímu referendu Zachraňme Nemocnici Na Františku, zasadil se za zachování knihovny na Pohořelci, kamenotiskařské dílny v Říční či ateliéru sochařky Wichterlové na Újezdu. Bydlí 15 let na Hradčanech, kde vychovává tři děti.


ThDr. Kateřina Klasnová /nezávislá kandidátka za Pro Jedničku/
Opoziční zastupitelka (od roku 2006), redaktorka a ředitelka nadačního fondu na pomoc těžce zdravotně postiženým dětem. Angažovala se za záchranu Nemocnice Na Františku, zabránila prodeji domu na Václavském náměstí 39, vystupovala proti výstavbě hotelu na Staroměstském náměstí, či za spravedlivé dokončení privatizace a proti šmelení s byty, půdami a nebytovými prostory. Jako předsedkyně občanského spolku Pro Jedničku se snaží bojovat proti alkoholovým průvodům.


Vít Masare

Mgr. Vít Masare /Zelení/
Protikorupční specialista, který se od roku 2010 mnoha aktivitami podílí na úsilí o férový a udržitelný rozvoj kvality života nejen v Praze. Arogance a sebestřednost vedení Prahy 1 jej přiměla působit přímo v jejím středu. Inicioval vznik online debaty Praha číslo 1 a otevření Kampusu v Hybernské. Pomáhal při oživování radničních domů na Staroměstském náměstí, či při rozvoji spolupráce obyvatel, institucí a podniků kolem Betlémského náměstí. Koordinoval organizaci sousedských slavností Zažít město jinak, protihazardní referendum, předvolební debaty s kandidáty na radnici i na Magistrát, akce za záchranu Nemocnice Na Františku i největší celopražskou debatu o fungování centra Prahy během tvorby Strategického plánu Prahy. Dlouhodobě se věnuje proměně magistrály v moderní městskou třídu. Na Magistrátu koordinoval také práce na odstranění parkoviště z Malostranského náměstí, záchranu tamějšího platanu a pokračování v přípravě rekonstrukce náměstí. Od roku 2012 pracuje na řešení problémů centra Prahy jako problému celého města, nejen MČ Praha 1. Symbolem budiž návrat tramvají na Václavské náměstí a konec války proti projíždějícím cyklistům.


Svatopluk Karásek

Svatopluk Karásek /nezávislý kandidát/
Opoziční zastupitel (od roku 2014), emeritní evangelický farář, písničkář a známý disident, čestný občan Prahy 1, kterému není lhostejný osud Prahy 1. Po čtyři roky hájil práva občanů Prahy 1 na zastupitelstvu, a i nadále by chtěl být ombudsmanem obyvatel centra.


PhDr. Filip Lachmann /nezávislý kandidát/
Malostraňák a sociolog, který se ve volném čase snaží o zlepšení veřejného prostranství, zejména na Malé Straně, ať už dopisováním si s úřady, bojem s lhostejností nebo třeba opravou rozbitých laviček na vlastní pěst. Bojoval např. i proti nepovolenému kácení posledního stromu v Letenské.


Gabriela Setničková /nezávislá kandidátka za Pro Jedničku/
Bydlí 11 let v Dlouhé. I proto iniciovala petici proti hluku, radnice na ni ale nereagovala dostatečnými opatřeními. Nevzdává se, bojuje dál. Snižování hluku v ulicích ji zajímá i proto, že centrum má podle ní patřit rezidentům, a ne turistům.


Mgr. Štefan Kabátek /nezávislý kandidát za Pro Jedničku/
Přes 10 let auditorem ve veřejné správě, zaměřuje se na problematiku eGovernmentu a efektivní veřejné správy. Má konkrétní představu o podobě Prahy 1, která podporuje občanské soužití a redukuje tzv. „alkoturismus“. Aktivně pomohl zákazu vozítek segway.


Mgr. Jan Chromý, Ph.D. /Zelení/
Vyrostl a celý život žije na Praze 1, chodil tu na základku i na vysokou a dnes tu i pracuje. Postupně zde přišel o spoustu sousedů, přátel i krásných míst, ale věří, že Praha 1 se ještě dá zachránit. Proto také stál u zrodu Kampusu v Hybernské 4, který propojuje Univerzitu Karlovu s veřejností a oživil se tak jeden z mnoha mrtvých domů v centru.


Jana Titlbachová /Zelení/
Včelařka, narozená na Malé Straně už ve třetí generaci, žijící téměř půl století na Hradčanech. V letech 2006-201 byla opoziční zastupitelkou za SZ. Je jednou z těch, kteří zachránili knihovnu Na Pohořelci a která se snaží dlouhodobě o zlepšení života na levém břehu Vltavy.


Mgr. Jakub Rozsypal /Zelení/
Čtvrtou generací Malostraňák, čerstvě otec, alma mater FSV UK. Optimista, který chce srdce Prahy férovější a udržitelnější. Zasadil se o občanské oživení turistické Mostecké ulice jako spoluzakladatel Malostranské KPZ – biodinamická zelenina každý týden v kavárně Roesel.


PhDr. Barbora Půtová, Ph.D. et Ph.D. /nezávislá kandidátka za Pro Jedničku/
Historička umění a sociokulturní antropoložka, která usiluje o zachování a podporu nájemního i vlastnického bydlení na Praze 1. Po 32 letech života v centru města ví, že se v centru žije relativně dobře, ale mohlo by se žít i výborně. Aktivně bojuje proti výstavbě Hotelu U Sixtů na Staroměstském náměstí, uspořádala na FF UK konferenci o negativní přeměně Královské cesty.


Mgr. Elena Kubičková /Zelení/
Zajímá ji, jak bude vypadat centrum Prahy, protože nestačí si krásný život zde přát, ale je třeba se připojit k těm, kdo o něj usilují. Zapojila se do kampaně pro referendum o hazardu či do záchrany Nemocnice Na Františku.


Ing. Jakub Stránský, Ph.D. /Zelení/
Ekonom a učitel. Má pocit, že turističtí zlatokopové mohou vše, ale obyvatelé čím dál méně. Chce změnit Dlouhou, kde bydlí, i další stejně postižená místa v historické Praze. S respektem k historii a místním, s jasnými pravidly pro podnikatele.


MgA. Jiří Hromada /nezávislý kandidát/
Ekologie ducha – myslet na nehynoucí krásu, smysl a užitečnost Prahy 1, aby byla plná pyšných obyvatel na ni.


Mgr. Bára Kosíková /nezávislá kandidátka/
Její rodina bydlí v centru již několik generací a trápí ji, že v posledních letech se z obyvatel stávají návštěvníky turistického centra. Zelená pro jedničku se to snaží změnit, proto ji podporuje.


doc. Petr Szczepanik, Ph.D. /nezávislý kandidát/
Přednáší na Univerzitě Karlově, autor knihy o filmovém studiu Barrandov. Jako jeden z posledních stálých obyvatel Nového Světa si všímá drastických proměn historického centra v kulisu pro neregulovaný turistický průmysl.


Ing. Ondřej Černoš /Zelení/
Je členem Zelených, v minulosti inicioval úspěšnou kampaň za vyvolání referenda o hazardu v Praze 1. Jeho cílem je obnova centra města jako místa k bydlení, nikoliv jen k vydělávání peněz v turistickém průmyslu.


Jan Klíma /nezávislý kandidát za Pro Jedničku/
Starousedlík, který má velké pochopení, ale baru Cafe FANO a dalším podnikům alkoturismu říká jasné STOP. Dlouhodobě a aktivně se zasazuje o dodržování nočního klidu, účastnil se řady veřejných debat na Praze 1 k nočnímu hluku a má pevnou vůli v boji za zachování genius loci Starého Města.


Mgr. Jakub Vrba /Zelení/
Historik, který který již mnoho let žije na Novém městě a dlouhodobě se aktivně zajímá o situaci v naší městské části. Štve ho rušení nočního klidu, tranzitní automobilová doprava nebo i blokování rekonstrukcí významných veřejných míst naší radnicí.


PhDr. Janka Šiňanská /Pro Jedničku/
Historička umění, restaurátorka ze Starého Města. V Praze 1 žije přes 50 let, řeší ochranu památek, a to nejen z profesního hlediska. Působila v komisi pro územní rozvoj a aktivně se podílela na stanovení pravidel pro busking.


Martin Maryška /nezávislý kandidát za Pro Jedničku/
Narodil se na Starém Městě, ale krátce po srpnu 1968 emigroval. Udělal vynikající kariéru jako zvukař v Hollywoodu, dnes žije střídavě v Praze a USA. Aktivně vystupuje proti rušení nočního klidu. 


Jakub Šmíd /Zelení/
Před lety na vlajku přísahal sloužit nejvyšší Pravdě a Lásce. Nemá ambice změnit celý svět, stačí mu zlepšovat své nejbližší okolí. Ale možná je to totéž.


Jan Elger /Zelení/
Student, novinář, cyklista, Praha 1 není Vegas.


Ing. Bc. Daniel Kný /nezávislý kandidát/
Příznivce živého, tolerantního, liberálního a kulturně rozmanitého centra Prahy, kde si mohou místní uchovat dobrou kvalitu života v symbióze s příchozími návštěvníky. Odpůrce zneužívání krásné a bohaté části města pro osobní prospěch zvláště těch lidí, kteří působí ve veřejných funkcích.


Ing. Mirek Otřísal /nezávislý kandidát za Pro Jedničku/
Prahu má rád a vždy tvrdí, že je akorát tak velká na to, aby tady nikdo nikomu nekecal do života a akorát tak malá, aby člověk potkal své přátelé nebo sousedy v nějaké hospůdce nebo kavárně. Posledních pár let pozoruje, že se centrum mění k nežití. Davy turistů, kteří sem nejezdí obdivovat naši kulturu a památky, ale pouze se levně opít a užít si hodně muziky za málo peněz. Z Prahy se stala levná nálevna a ti, co tady bydlí, tak musí trpět chodníky plné střepů, davy řvoucích opilců, kteří se vymočí do průjezdů kdykoliv mají potřebu. Tomu všemu bohužel napomáhají radní, kteří zapomněli, že jsou službou pro voliče a ne pro turistický byznys. Chtěl by, aby každý návštěvník respektoval, že tady stále žijí lidé, tak jako to respektuje on, když přijede do jejich země. Také mu vadí, že se počet obyvatel na Praze 1 stále snižuje. Přitom je zde spousta prázdných bytů, které jsou léta nevyužívané. Tento trend by se měl obrátit. Třeba tím, že město nebude zdražovat nájmy městských bytů a rodinám s dětmi a seniorům poskytne slevy, zanedbané byty může nabídnout k rekonstrukci formou předplaceného nájmu.