Zelená Pro Jedničku nesouhlasí s „přechodem“ Nemocnice Na Františku do soukromých rukou (tisková zpráva)

Zelená Pro Jedničku nesouhlasí s „přechodem“ Nemocnice Na Františku do soukromých rukou

Praha 1
1. března 2017

Radní Daniel Hodek (ČSSD) dnes na zastupitelstvu Prahy 1 předložil návrh na vyhlášení koncesního řízení na provoz příspěvkové organizace Nemocnice Na Františku. Opoziční Zelená Pro Jedničku návrh kritizuje a požaduje, aby byl zastupitelům nejprve předložen podrobný koncesní projekt. „Obáváme se tohoto kroku a chceme, aby městská část měla alespoň možnost jasně definovat, jak si správu nemocnice v soukromých rukou představuje,“ říkají zastupitelé Kateřina Klasnová a Petr Kučera.

Od tohoto volebního období neexistuje žádná zdravotní komise, ani výbor, opozice není zastoupena ani v tzv. Správní radě Nemocnice Na Františku. „Jsme tedy zcela odříznuti od možnosti jakkoli kontrolovat dění v nemocnici. V posledních letech došlo k řadě změn – velké redukci akutních lůžek a uzavírání oddělení. Mělo se jednat o úsporná opatření, ale jak se ukázalo, Praha 1 nemocnici naopak dotuje stále více,“ konstatuje zastupitelka Klasnová. Ročně se jedná průměrně o cca 50 milionů korun, další desítky milionů korun jdou na investice.

Radnice proto nechala zpracovat analýzu hospodaření Nemocnice Na Františku, ze které vyplývá, že do budoucna by se mělo investovat stále více. „Nelíbí se nám, že analýzu vypracovala firma, která nemá žádné reference z oblasti zdravotnictví, ani nebyla vybrána v otevřené soutěži,“ upozorňuje zastupitel Kučera. Jako řešení tedy sociálnědemokratický radní pro zdravotnictví Daniel Hodek předložil návrh, aby nemocnici de facto převzal soukromý subjekt. Ten bude inkasovat za zdravotní služby i další pronájmy. Praze 1 má zůstat budova a možnost ovlivnit prostřednictvím koncesní smlouvy, co za zdravotní péči pro občany Prahy 1 bude koncesionář nucen zachovat. V tom je ale celý problém. Koncesní smlouvu má totiž radnice předložit s již konkrétním koncesionářem jako výsledek koncesního řízení, tedy už s vybraným provozovatelem nemocnice. „My ale chceme, aby to byla Praha 1 a konkrétně veřejné zasedání zastupitelstva, které projedná a definuje práva a především povinnosti budoucího provozovatele nemocnice a teprve po té se vypíše výběrové řízení. Je zcela klíčové, jaký rozsah zdravotních služeb pro občany zůstane zachován, na kolik let bude pronájem, kolik nám bude provozovatel platit a kolik bude případně i nadále investovat do provozu nemocnice Praha 1 nebo jaké budou podmínky předčasného ukončení smlouvy. Smlouvu je zapotřebí i nezávisle posoudit odborníky. Může se stát, že koncesionář bude nemocnici spravovat špatně a vytuneluje ji,“ vyjmenovává Klasnová.

Nemocnice Na Františku může být do budoucna velice lukrativní i z dalších důvodů. „Radnice už schválila projekt podzemních garáží u nemocnice. Má se jednat o investici za alespoň 250 milionů korun. Součástí nemocnice je i lukrativní stavební pozemek, který se dá využít pro stavbu nových budov, a množství nyní prázdných prostor k pronajmutí,“ uzavírá Kučera.

Návrh opozice na předložení koncesního projektu zastupitelům ještě před zahájením koncesního řízení byl koaličními zastupiteli odmítnut. Zastupitelstvo bude znovu o osudu nemocnice rozhodovat na podzim, kdy bude schvalovat přiklepnutí koncese konkrétnímu subjektu vyšlému ze soutěže.

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.