Praze 1 chybí strážníci!

Na konci ledna proběhla tisková konference radního pro bezpečnost a životní prostředí Rady hl. m. Prahy na téma Analýza pocitu bezpečí v Praze. Zúčastnil se jí i ředitel Městské policie a zástupce Policie ČR.

Na místo dorazil také Vítek Masare /spolupředseda Zelených v Praze; v současnosti také asistent radního Petra Kučery/, podle kterého se způsob, jakým ředitel MP popisuje bezpečnostní situaci v Praze, dlouhodobě nemění. Praha 1 má, celopražskou optikou viděno, současně procentuálně jednu z nejvyšších obsazeností tabulkových míst. Ačkoliv tedy chybí 40-60 tabulkových míst, můžeme být podle vedení MP v klidu.

Vítek se na to konto podělil se svojí zkušeností, která na Praze 1 není ojedinělou: Řada lidí dnes už v centru rezignovala na to volat městskou policii a v lepším případě volá PČR, která funguje o něco lépe – přinejmenším dorazí na místo často mnohem rychleji. Jako jedno z nejproblematičtějších míst označil Masare ulici Dlouhou, a to zejména v noci. Připomněl nedávný exces, při kterém se řidiči taxi rozhodli v Dlouhé ulici “osladit” rezidentům život vydatným troubením.

Dalším problémem stran městské policie je její pomalá reakce na urgentní poptávku, a to i v případě, že se něco děje přímo před jejími služebnami. Vítek uvedl osobní zkušenosti při řešení agresivních taxikářů v Mostecké ulici, likvidaci stromu v Letenské ulici nebo vlastní pronásledování zloděje krokem kolem dvou služeben městské policie na Starém Městě.

Přestože nejdřív zástupce PČR tvrdil, že si problematická místa v centru Prahy PČR nevede, později uznal, že určitými daty disponuje, viz mapakriminality.cz. Podle jeho slov prý také dochází k efektivní koordinaci mezi MP a PČR. Zkušenosti občanů jsou však dosti odlišné – zavolané hlídky MP a PČR o sobě často vůbec netuší.

Něco pozitivního se přesto děje. Na Magistrát hl. m. Prahy v současnosti vyvíjí tlak jak noví radní z Prahy 1, kteří mají zároveň zastání u svých stran, které vládnou Praze. Přidává se nyní také nový “noční starosta” Jan Štern a tento tlak začíná být cítit. Čím více nás totiž bude tento tlak na RHMP vytvářet, tím větší urgentnost řešení bude situaci přikládat. V momentě, kdy tento tlak poleví, soustředí se osazenstvo Magistrátu na jiná témata.

Volejme tedy unisono po zvýšení bezpečnosti v centru Prahy, vyplatí se to. Pište nám!

Tiskovou konferenci popsanou výše zachytil ve svém článku také deník Metro.

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.