Konec koalice změny na Praze 1

Bohužel se vyplnil nejčernější scénář vývoje a na radnici Prahy 1 vzniká koalice – koalice představující staré pořádky. Aniž by k tomu byly představeny jiné než zástupné důvody, spolu s celou dosavadní Radou MČ Prahy 1 byl v úterý 14. ledna 2020 odvolán starosta Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Na jeho místo byl zvolen Petr Hejma (STAN), který bude mít na starosti územní rozvoj, bezpečnost, styk s veřejností, investice, veřejné zakázky a problematiku Nemocnice Na Františku. Prvním místostarostou byl zvolen Petr Burgr (KDU-ČSL) s gescí pro oblast kultury, sportu, občanské společnosti, sociálních otázek a zdravotnictví, místostarostkou Eva Špačková (ODS), která bude zajišťovat oblast školství a rozvoje hřišť. Dalšími radními jsou Richard Bureš (ODS) – doprava, životní prostředí, informatika a problematika smart cities, Jan Votoček (TOP 09) – finance, hospodaření, privatizace, bytová politika, grantová politika, Karel Grabein Procházka (ANO) – cestovní ruch, podpora obchodu, podnikání a služeb, tržní řád, využití nebytových prostor a nakonec neuvolněný Michal Caban (Iniciativa občanů) – kultivace a udržení památkové péče .

Bez náhrady byl zrušen Výbor pro sociální a bytovou politiku, bezdomovectví a protidrogovou problematiku a dále Výbor pro kultivaci a oživení památkové rezervace. Naopak byl vytvořen výbor, který se má zabývat tematikou vylidňování centra, kterému bude předsedat Bronislava Stár Baboráková (ANO). Předsedou Finančního výboru se stal Tomáš Heres (ODS). Kontrolní výbor je aktuálně bez předsedy, nová koalice nepodpořila volbu Pavla Čižinského do jeho čela.

V naší práci budeme pokračovat spolu s předchozími partnery (Praha 1 Sobě, Piráti a Martin Kotas), přestože z opozičních lavic. Veškeré kroky nové koalice budeme pečlivě sledovat a podrobovat konstruktivní kritice.

Otázky otevřené radnice a participace, stejně jako komplexní a náročná problematika sociální a bytové politiky evidentně nepředstavují pro nově vzniklou koalici důležitá témata, už proto budeme v těchto oblastech velmi ostražití. V ohrožení jsou nyní zároveň snahy o vymanění centra Prahy ze spárů overtourismu a na turismus nabaleného podnikání těžařského charakteru.

Připravujeme podrobnější vyjádření.

Více v médiích:
Aktuálně.cz: Bouřlivá Praha 1. Odvolaného Čižinského nadhradil Hejma, v radě budou trestně stíhaní
Seznam.cz: Praha 1 mění vedení. Starostou je Hejma, který se dohodl s TOP 09, ODS a ANO
Deník N: Praha 1 si zvolila novou koalici „starých pořádků“. Starostou je Petr Hejma

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.