Petr Kučera poděkoval Michalu Cabanovi za rok podpory koalice

Náš radní Petr Kučera prostřednictvím otevřeného dopisu zastupiteli Michalu Cabanovi (My, co tady žijeme) za podporu, díky které mohla vzniknout původní koalice, zasazující se na radnici Prahy 1 o potřebné změny.

Milý Michale,

chci Ti takto veřejně poděkovat, že jsi byl jeden rok součástí změny na Praze 1.

Třeba to zní divně, ale chtěl jsem ti to takhle říct. Myslím si, že nikdy v novodobé historii Prahy 1 až doposavad nebyla u moci koalice, která by byla ze zásady otevřená a která by aktivně pracovala především pro místní občany. Neříkám, že se vše zázračně povedlo, naopak nováčci ve vedení městské části se učili za běhu a narazili jsme na spoustu problémů. Některé změny měly třeba probíhat s větší razancí, jinde by zas bylo lepší méně tlačit na pilu a být víc diplomat. Přesto si myslím, že posun je už teď výrazný.

Děkuji Ti, že to byl právě Tvůj hlas, který ten rok držel koalici. Totiž, možnost složit vítěznou koalici s TOP09 a ODS měl náš kolega Petr Hejma už od samého začátku, ale Tvůj hlas pro to neměl. Ty ses rozhodl podržet nás, partu lidí, která se zformovala kolem referenda za nepředání Nemocnice Na Františku do soukromých rukou. Všechno vlastně lidé, kteří byli noví bez zkušeností z opozice. Bylo to pro mě hrozně hezký, že můžu propojovat vás, „staré pardály“, se kterými jsem zažil hodně společné práce i zoufání v opozici, a nové aktivní lidi. Výsledek voleb byl pro mě milým překvapením a já jsem to vnímal jako příležitost, práci, do které je nutné se pustit naplno.

Co se dá stihnout za jeden rok? Málo i hodně. Příprava investic a velkých projektů stejně jako vybudovat dobrý tým nebo domluvit nové lepší smlouvy, to trvá roky. Ale hodně změn se dá dělat rychle. Třeba zveřejnit údaje o financích, otevřít lidem různá zasedání, vymyslet, jak pokud možno okamžitě řešit nepořádek a díry v chodnících, být přátelský k občanům a mluvit i s těmi, kdo nesouhlasí. A hlavně se učit dělat veřejnou správu lépe. A nekrást.

Za ten rok se toho stalo spousty a také se změnil Tvůj názor. Já to respektuji.

Praha 1 se teď nejspíš vydá zas jinou cestou, ale hodně si přeju, aby se podařilo zachovat to dobré, čeho jsme spolu dosáhli – ve zveřejňování, komunikaci a zapojování občanů. Taky si přeju, aby na úřadě vládl duch férovosti a neúplatnosti. Beru si za úkol tohle hlídat.

Podle mě ten rok za to stál.

Díky, Michale, bez Tebe by to opravdu nešlo.

Přeju vše dobré,
Petr Kučera