O aktivitách našich členů a členek ne/pravidelně informujeme v novinkách na tomto webu.
Do doby před volbami v roce 2018 za své úspěchy považujeme následující:
- Vyvolali jsme historicky první místní referendum na Praze 1, které zároveň jasně ukázalo netransparentnost a mafiánskou povahu fungování vedení radnice Prahy 1. Prostřednictvím petice o více jak 2500 podpisech našich spoluobčanů jsme vyvolali v roce 2014 referendum o zákazu proherních automatů na území MČ P1. Celých 95% hlasujících se následně vyslovilo pro tento zákaz. Vedení radnice, resp. politiky TOP 09, ČSSD a ODS jsme tím donutili na obranu automatů několikrát aktivně zneužít moci a porušit vlastní veřejně deklarované sliby.
- Na úrovni hlavního města jsme poté prosadili změnu rozdělování peněz z provozování automatů tak, aby pro příště městské části nebyly motivovány tyto na svém území držet. Peníze od poloviny roku 2015 MČ dostávají podle počtu obyvatel, nikoliv podle počtu automatů.
- Přes odpor vyslanců vedení P1 na magistrátu (zejména Bureš-ODS, jenž se instalací automatů přes 20 let živí) jsme prosadili zrušení heren ve všech okolních městských částech od ledna 2016.
- Pro zjednodušení komunikace mezi obyvateli a uživateli Prahy 1 jsme v roce 2015 založili otevřenou Facebookovou skupinu Praha číslo 1.
- Prosadili jsme vznik Fondu dostupného bydlení v Praze, do kterého od roku 2015 proudí peníze z obchodní činosti hl.m. Prahy při hospodaření městským majetkem, a z kterého městské části čerpají při rekonstrukci či tvorbě dostupného bytového fondu. Sestavili jsme rovněž expertní pracovní skupinu pověřenou nastavením pravidel, která by zaručovala udržitelnou výstavbu moderního dostupného bydlení na základě architektonických soutěží. Tlaky ANO a ČSSD tuto bohužel paralyzovaly ve prospěch zastaralých projektů na nevhodných místech.
- Zasadili jsme se o vznik moderního Centra architektury a městského plánování CAMP dle kurátorského záměru popularizátora architektury a obyvatele Malé Strany Adama Gebriana.
- Zachránili jsme Nemocnici Na Františku (NNF) před nekalou privatizací připravovanou ČSSD, ODS a TOP09. Naši zastupitelé Petr Kučera a Kateřina Klasnová společně zejména s občanem Prahy 1 Davidem Bodečkem a naším Vítem Masare za podpory trojkoaličních zastupitelů hl.m. Prahy a více jak 3400 občanů Prahy 1 podepsaných pod petici za vyvolání referenda na dané téma, prosadili na přelomu let 2017 – 2018 vstup hl.m. Prahy do správy a rozvoje NNF tak, aby bylo zabráněno chystané vysoce problematické faktické privatizaci.
- Oživili jsme pro veřejné využití roky pusté obecní objekty v Hybernské ulici a na Malém náměstí. Vznikly tak prostory Studentská Hybernská – kampus FF UK a Pražské kreativní centrum/Skautský insitut.
- Zahájili jsme přípravu na revoluci v železniční dopravě v Praze (včetně centra), tzv. Nové spojení 2
- Zahájili jsme kroky pro návrat tramvají na Václavské náměstí a před Hlavní nádraží.
- Spolupodíleli jsme se na prosazení „Zákona o registru smluv“, díky kterému jsou od 1.1.2017 všechny smlouvy obcí nad 5000 obyvatel (a většina smluv veřejné správě) v hodnotě nad 50 000 Kč platné až po zveřejnění ve volně přístupném internetovém registru.
- V roce 2013 jsme spoluiniciovali petici proti parkovišti na Malostranském náměstí a v roce 2016 prosadili jeho zrušení od 1.7. 2016 a nastavení takového správcovského režimu, který umožní jeho rozumné využívání jako prostého náměstí se sezením pod stromem i pro občasné principielně nepompézní veřejné akce. Zachránili jsme také místní dominantu – výjimečný platan s příběhem a oživili výsledky ne úplně šťastně rozběhnuté architektonické soutěže na rekonstrukci náměstí.
- Po letech práce po boku iniciativ Pražské matky, Auto*Mat a Magistrála = Nová pražská třída jsme prosadili celoměstský plán proměny severojižní magistrály v městskou třídu, který vznikl ve spolupráci se světoznámou dánskou kanceláří Gehl Architects. První kroky proměny jsou na světě.
- tomu předcházela mj. práce na sjednocení postoje městských částí P1, P2, P4 a P7, z nichž poslední 3 jmenované podepsaly společnou Iniciativu za humanizaci magistrály, ve které se shodly na potřebě povrchového řešení bez nesmyslných a drahých odéesáckých tunelů a na proměně magistrály na městskou třídu.
- dlouhodobě prosazujeme realizaci dílčích změn s podporou MČ vycházejících z práce na Iniciativě za humanizaci magistrály (přechody na Praze 2 na I.P.Pavlova, u Wenzigovy, tramvajová zastávka a přechod na Štvanici a další včetně tzv. muzejní oázy – propojení staré a nové budovy Národního muzea
- V letech 2015-2016 jsme se podíleli na vzniku a schválení koncepční studie Dvořákova nábřeží, díky níž na základě participativního plánování s místními aktéry dojde k zásadní kultivaci oblasti Na Františku a na vzniku a schválení koncepční studie osy Národní- most Legií – Vítězná a koncepční studie Revoluční. Koncepční studie Klárova následuje.
- Zásadně jsme se podíleli na vytvoření levné a funkční alternativy k Opencard – tzv. Lítačce a z toho plynoucího vyvázání Prahy z letitého vydírání ze strany dodavatelů původního systému
- Byli jsme hlavní silou při prosazení zákazu reklam na sloupech na veřejných prostranstvích v Pražské památkové rezervaci (odstraněno odhadem 700 reklamních cedulí) a vzniku férových pravidel pro reklamu v době volebních kampaní a kulturní reklamu
- Zachránili jsme městskou knihovnu na Pohořelci.
- Prosadili jsme souhlas zastupitelstva Prahy 1 s převodem ateliéru Hany Wichterlové na magistrát, pod křídla Galerie hl.m. Prahy a tím i umožnění jeho záchrany
- Týdenní informační blokádou šmejdské směnárny na rohu Staroměstského náměstí a Železné v koordinaci s Jankem Rubešem, peticí za novelizaci směnárenského zákona, která navázala na naši práci na řešení problematiky v legislativním výboru ZHMP a komunikací s majiteli daného objektu, jsme na konci roku 2017 výrazným dílem přispěli k ukončení činnosti nejhorší směnárny v Praze, která na Staroměstském náměstí roky obírala nic netušící klienty až o 42% směňované hodnoty.
- Od voleb 2014 jsme iniciovali, spolupořádali nebo podporovali veřejná setkání k záměruzklidnění dopravy na Malé straně a Starém Městě, ke stavbě tzv. Maršmelounu, ke kauze tzv. Sixtova domu, k projektu tzv. Novomlýnské brány do Revoluční, či k využití dlouhodobě prázdných objektů s využitím kulturních aktivit, k budoucnosti sochy maršála Radeckéhopůvodem z Malostranského náměstí.
- Přiměli jsme Zastupitelstvo HMP po letech jalové diskuze přijmout stanovisko ke kauze společnost polarizujícího Mariánského sloupu. Stavět se z řady důvodů znovu nebude.
- Ve spolupráci s Piráty a Institutem plánování a rozvoje zveřejňujeme uživatelsky přívětivýpřehled zatím části magistrátních nebytových prostor na Praze 1 a nájmů v nich.
- V rámci zvyšování možnosti využití jízdních kol a zvyšování bezpečnosti provozu zejména pro chodce a další pomalou dopravu přímo spoluvytváříme nebo podporujeme projekt Prahou na kole (s nejlepší pražskou cyklomapou a vyhledávačem tras), úspěšný originální komunitní bikesharing reKOLA: Kola do ulic pro všechny, komunitní projekt Cyklisté sobě, podporujeme zapojení maxima škol na Praze 1 do úspěšného projektu Bezpečné cesty do škol v rámci nějž jsou společným plánováním dětí, rodičů, učitelů a odborníků realizovány konkrétní fyzické změny pro vyšší bezpečnost dětí v okolí školy.
- Podporujeme úsilí sdružení Asistence o.s. na odstraňování bariér z veřejné dopravy v Praze (rekonstrukce Jindřišské a Vodičkovy, výtah u metra Na Můstku,…).
- Od voleb 2014 jsme pořádali dvě veřejná setkání k záměru zklidnění dopravy na Malé Straně a Starém Městě, z nichž vzešel námi podporovaný záměr realizace levných a upravitelných opatření na regulaci průjezdu přes centrum vycházejících ze studie Centrum bez kolon, na níž se podílelo hned několik spoluobčanů z Prahy 1.
- Zásadně jsme se podíleli na doposud platné záchraně Libeňského mostu.
- Podílíme se na rozšíření nové obchodní třídy a vytvoření tzv. Hradebního korza.
- S naší podporou se podařilo odvrátit likvidaci pražské památkové ochrany.