Rozpočet Prahy 1 pro rok 2017: Radnice nestíhá realizovat investice, přesto plánuje stovky milionů na nové garáže či kamerové systémy (tisková zpráva)

Rozpočet Prahy 1 pro rok 2017: Radnice nestíhá realizovat investice, přesto plánuje stovky milionů na nové garáže či kamerové systémy (tisková zpráva)

2017-01-17 17.12.36

Praha 1, 17. 1. 2017

Rozpočet Prahy 1, který mají dnes zastupitelé schválit, kritizuje opoziční Zelená Pro Jedničku jako rozmařilý a nezodpovědný. Zatímco se bude utrácet za podzemní garáže, výdaje na sociální oblast nebo drogovou prevenci, i tak nízké, ještě poklesnou. Radnice navíc v minulém roce nestihla realizovat investice za více než 100 milionů korun, přesto plány na další investování neomezila. Zastupitelé Zelené Pro Jedničku takový rozpočet nepodpoří.

Opoziční zastupitelé Zelené Pro Jedničku, Kateřina Klasnová a Petr Kučera, dlouhodobě kritizují, jakým způsobem radnice předkládá rozpočet. „Zastupitelům naprosto chybí přehled o investicích, není zřejmé, kolik se celkově i na jednotlivé projekty už proinvestovalo a kolik se investovat bude,“ říká Kateřina Klasnová. Městská část Praha 1 každoročně proinvestuje stovky milionů korun. „O nepořádku v hospodaření svědčí i skutečnost, že v loňském roce radnice nestihla zrealizovat investice za 114 milionů, přesto své investiční plány pro letošek neomezila,“ upozorňuje Kučera.

Podle Zelené Pro Jedničku se radnice snaží utratit do voleb co nejvíce, započala i s realizací dlouho diskutovaných a kritizovaných podzemních garáží, projekty ve Štěpánské ulici, na Senovážném náměstí a na Dvořákově nábřeží přesáhnou v budoucnu půl miliardy korun. „Nevidím důvod, proč by Praha 1 měla být realizátorem takto masivní výstavby garáží, které ani nebudou primárně sloužit občanům Prahy 1. Radnice ani nemá žádnou koncepci dopravy a parkování v centru,“ říká Klasnová. Jen v rozpočtu na rok 2017 se na výstavbu garáží a projekční práce utratí přes 90 milionů korun. „Kritizujeme velké investice do kamerových systémů, když je podhodnocen stav policistů v ulicích a není dořešeno ani dohledové centrum,“ uvádí Kučera. Praha 1 pro rok 2017 opět počítá s 35 miliony na kamerové systémy a dalších 34 milionů korun na dohledové centrum v ulici V Jámě – při tom vyvstaly otázky k technickému stavu budovy i vůbec možnosti zpracování osobních údajů z kamer radnice. Zelená Pro Jedničku dlouhodobě kritizuje výdaje na IT, letos jen na outsourcing IT půjde 23 milionů.

Výdaje na sociální oblast a drogovou prevenci se při tom dlouhodobě snižují a radnice není ochotna vydávat finance na řešení sociální situace osob, které na Praze 1 pobývají a bydlí, ale nemají zde trvalý pobyt. Ačkoli se nadále rozprodávají obecní byty, chybí strategie bytové politiky.

Přílohy

[1] Návrh rozpočtu MČ Praha 1 na rok 2017 – http://praha1.cz/cps/uredni-deska-detail.html?ID=1388688

Kontakt:
Kateřina Klasnová | katerina.klasnova@praha1.cz | 724 815 124
Petr Kučera | petr.kucera@praha1.cz | 777 965 776

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.