TOP 09 a ČSSD v Praze 1: předvolební sebechvála za peníze radnice (Tisková zpráva)

10610877_10152398513378737_825143486335447828_n_by_Vit_Masare_orez

TOP 09 a ČSSD v Praze 1: předvolební sebechvála za peníze radnice

V centru Prahy se objevily plakáty starosty Oldřicha Lomeckého a jeho stranického kolegy Zdeňka Bartáka (TOP 09). Vypadají jako jasná předvolební agitka, placeny jsou ovšem z rozpočtu Prahy 1. Z téhož rozpočtu je placeno i zviditelňování radního Ivana Solila (ČSSD) na cedulích informujících o pravidlech veřejného pořádku v okolí Dlouhé. Podle radnice o žádnou stranickou agitaci nejde a peníze z rozpočtu Prahy 1 byly vynaloženy na plakáty zcela právem. Opoziční zastupitelé Kateřina Klasnová a Filip Pospíšil to zpochybňují.

Na kapitolu Vnější vztahy si radnice Prahy 1 vyhradila pro rok 2014 patnáct milionů korun. Například radniční magazín stojí čtvrt milionu každý měsíc, tzv. TV zpravodajství milion dvě stě tisíc za rok, na PR jako takové je vyhrazeno tři a půl milionu ročně. „Za tyto peníze se TOP 09 a ČSSD chválí nepřetržitě, třeba TV zpravodajství je vlastně jen smyčkou starostových akcí,“ připomínají opoziční zastupitelé Kateřina Klasnová a FIlip Pospíšil. Přes tyto vysoké výdaje si ale podle opozice koaliční strany pomáhají z peněz městské části i v předvolební kampani . „Cena za umístění stávajících plakátů s Lomeckým a Bartákem či Solilem se dle vyjádření TOP 09 a ČSSD pohybuje kolem 30 000 korun, což jsou v rámci rozpočtu Prahy 1 drobné. Jde však o princip. Opravdu zrovna takové strany, jako jsou TOP 09 a sociální demokracie, potřebují ušetřit každou tisícovku a dělat si před volbami dobré jméno za peníze daňových poplatníků?“ ptá se Klasnová. „V tomto postupu si starosta Lomecký nezadá s pražským primátorem Tomášem Hudečkem, který se také prezentuje z rozpočtu magistrátu,“ dodává Filip Pospíšil (SZ).

Podle radnice se ale má věc jinak. „Pan Zdeněk Barták je předseda kulturní komise Prahy 1. Propojení známé osobnosti, jakou jistě pan Barták je, s pozvánkou na kulturní akce v Praze 1, je propojením, které k sobě patří,“ uvedla mluvčí Veronika Blažková. Zdeněk Barták je hudební skladatel, složil například hit Michala Davida Nonstop. Na plakátech se objevuje také informace o nadcházejících Bartákových šedesátinách a gratulace od starosty Lomeckého. „Narozeniny tam byly pouze doplněny, aby to přilákalo pozornost, což se podařilo a já osobně jsem tomu ráda. Nad většinou akcí je i záštita starosty Prahy 1, proto je tam i on,“ snažila se plakát vysvětlit Blažková. Lomecký s Bartákem visí na jedenácti telefonních budkách, umístění stojí podle Blažkové od 1000 do 1500 Kč/kus/měsíc.

Na první pohled plakát rozhodně propaguje více zmíněnou dvojici zastupitelů z TOP 09 než samotné kulturní akce. Zajímavé je, že se podobné plakáty objevily právě před volbami,“ vadí Pospíšilovi.

Stejně opozici vadí propagace Ivana Solila (ČSSD), jehož podobenky se objevily na cedulích, informujících o pravidlech nočního klidu v hlučných lokalitách (např. okolo Dlouhé). Ani Solil však nepovažuje svůj postup za neoprávněný. Sdělil, že původní ryze informační cedule byly pouze doplněny o osobní poděkování radního pro bezpečnost a další výzvu k respektování práv obyvatel Prahy 1. „Důvodem není volební prezentace, ale snaha o vyšší i psychologicky působící efekt této výzvy,“ uvedl Solil doslova. „Za oblast bezpečnosti mohu sdělit, že neplánujeme propagaci členů koalice. Pokud se však tento typ sdělení osvědčí, je možné, že se počet takovýchto míst navýší,“ sdělil radní. Prozatím je jeho „osobních poděkování“ v Praze 1 třináct. „Cena celé této kampaně (srpen-září) činí včetně tisku 18 483 Kč bez DPH,“ dodal Solil.

Ve své odpovědi také uvedl, že informační cedule pro hlučné návštěvníky Prahy sice byly iniciativou Prahy 1, ale přiznal, že se celý nápad „výrazně shodoval s výzvami spolku, který reprezentuje ThDr. Klasnová.“ Jedná se o spolek Pro Jedničku, mezi jehož členy patří i známí manželé Setničkovi, iniciátoři petice proti hluku, kterou podepsalo přes 600 obyvatel Prahy 1.

Aspoň v něčem mohu s panem Solilem souhlasit. Ano, dokud se nezačali nešťastní občané hromadně ozývat, vedení Prahy 1 hluk a nepořádek v ulicích, zejména v nočních hodinách, nijak zvlášť neřešilo. Pak přejalo naše návrhy – a nyní si z informačních cedulí udělal pan radní svou pěknou předvolební prezentaci. Doufám, že ani na tyto „drobnosti“ v chování stávající radnice obyvatelé Prahy 1 při volbách nezapomenou,“ dodala Klasnová.

(Tisková zpráva)