Praha 1 se postavila proti plánům na rozšíření letiště Praha Ruzyně

Zelená pro jedničku dlouhodobě tematizuje dopady nadměrného turismu na život v pražském centru. I proto se soustředíme na současné plány na rozšiřování největšího pražského letiště. Nyní Rada městské části Praha 1 schválila stanovisko kritizující záměr rozšíření pražského letiště o další ranvej.

Tento projekt dlouhodobě kritizujeme zejména z těchto důvodů:

  1. Praha a zejména její centrum je už nyní masivně přetíženo turismem (v roce 2019 to bude přibližně 9 miliónů návštěvníků), další letištní dráha bude situaci nadále zhoršovat.
  2. V době, kdy je třeba celou evropskou ekonomiku přeorientovat na uhlíkově neutrální v horizontu několika desítek let, je investice do nové dráhy vysokoemisní letecké dopravy zcela nevhodná.
  3. Česká republika má zaostalou železniční infrastrukturu (zejména pokud jde o vysokorychlostní železnici), investovat je vhodné právě do této udržitelné formy dopravy.
  4. Nová dráha, kromě obecného zvýšení emisí skleníkových plynů a zvýšení zátěže Prahy turismem, znamená i zvýšení místních hlukových a jiných emisí.

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.