Interpelace: Nevyužité nebytové prostory a přilehlý pozemek U lužického semináře 42

Interpelace: Nevyužité nebytové prostory a přilehlý pozemek U lužického semináře 42

Vážený pane místostarosto Macháčku, vážený pane starosto,

obracím se na Vás s následující interpelací týkající se nebytových prostor a přilehlého pozemku v zeleni U lužického semináře 42. Nechci zacházet hluboko do historie – snad jen pro oživení. Pozemky i nebytové prostory byly pronajaty v roce 1998 na 90 let společnosti Immovision Sebastiana Pawlowského a v roce 2012 mu městská část (respektive koalice) vyplatila za předčasné ukončení nájmu 78,9 milionů korun bez DPH.
Jsem přesvědčená o tom, že částka byla neadekvátní, a navíc nájemce soustavně porušoval nájemní smlouvu. K tomu se ale vracet nechci. Když se nájem vypověděl, hlavním argumentem byla ekonomická výhodnost pro městskou část s tím, že nový nájemce zaplatí mnohonásobně vyšší nájemné a tím se obci vyplatí odškodnit za desítky milionů korun firmu Immovision.
A jaká je situace nyní, v roce 2017? Po pěti letech jsou prostory stále prázdné a chátrají. Zeleň okolo náplavky je velkou ostudou pro Prahu 1. Místo, které kdysi sloužilo jako odpočinková zóna pro občany Prahy 1 (bylo zdě dětské hřiště a sportoviště), je nyní noclehárnou pro bezdomovce a drogově závislé. Na zemi se válejí odpadky a výkaly, zeleň je vydupaná do prachu.
V roce 2013 přitom získala prostory do pronájmu firma Ontario Group s.r.o., která nabídla nájem přes pět milionů korun. Když jsem na konci února loňského roku věc interpelovala, dozvěděla jsem se, že k 28. 2. 2016 je dluh na nájemném 5 720 000 Kč. Žádné usnesení rady o výpovědi z nájmu nebo vymáhání dluhu jsem ale nedohledala.
Ptám se tedy:

  1. Je společnost Ontario Group stále nájemcem nebytových prostor U Lužického semináře 42?
  2. Kolik činí současný celkový dluh na nájemném?
  3. Proč městská část neudělí nájemci výpověď a nesnaží se (dle vlastních slov radních) lukrativní prostory pronajmout někomu jinému?
  4. Proč se městská část nestará alespoň o zeleň, která je také v majetku obce?
  5. Jaká je do budoucna vize obce ohledně těchto nebytových prostor a pozemků?

Děkuji za odpověď
Kateřina Klasnová

Vítejte!

Nacházíte se na webu Zelené pro jedničku, uskupení, pod kterým kandidovali kandidáti a kandidátky Strany zelených a spolku Pro jedničku do komunálních voleb na Praze 1 v roce 2018.

Zelení pod touto hlavičkou do voleb v roce 2022 už nepokračují, více informací o aktuální kandidatuře naleznete na webu praha1.zeleni.cz.

Obsah, který mapuje zejména aktivity po volbách v roce 2018, zde necháváme.